1 online
Wielkość czcionki

Podsumowanie wyników akcji badania nerek NEFROTEST w Sieradzu

Podsumowanie wyników akcji badania nerek NEFROTEST w Sieradzu

Wyniki 62 osób wśród 513 przebadanych w akcji NEFROTEST w Sieradzu odbiegają od normy. Sugerują one, że u tych pacjentów może rozwijać się choroba nerek.

Dzięki akcji NEFROTEST, organizowanej przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska wraz z lokalnym partnerem, którym w Sieradzu jest Centrum Dializ Fresenius, możliwe jest wykrycie chorób nerek we wczesnych stadiach, kiedy wciąż jest szansa na leczenie zachowawcze.

Szacunkowo, m.in. na podstawie badań przesiewowych w ramach akcji NEFROTEST, około 10-12% polskiego społeczeństwa cierpi na przewlekłą chorobę nerek (PChN). W akcji zorganizowanej w Sieradzu wyniki właśnie 12 % przebadanych (62 osoby) odbiegały od normy. To w granicach statystycznych wyliczeń dla Polski. Wszystkie te 62 osoby mogą znajdować się w III stadium PChN. Na szczęście w Sieradzu nie stwierdzono u żadnej przebadanej osoby eGFR poniżej 30 ml/min. To oznacza, że w badanej grupie nie było mieszkańców z istotnym zaawansowaniem choroby nerek, która na takim etapie wymaga skierowania pod opiekę poradni nefrologicznej.
Badania w ramach kampanii NEFORTEST przeprowadzone w Sieradzu obejmowały osoby powyżej 50 roku życia, bowiem sprawność nerek fizjologicznie spada wraz z wiekiem, a co za tym idzie, nerki zwykle pracują gorzej u osób starszych. Warto przypomnieć, że choroby nerek mogą rozwijać się skrycie nawet przez kilkadziesiąt lat nie dając żadnych wyraźnych objawów. Dlatego tak ważne są regularne badania.

Osoby, które nie mogły wziąć udziału w akcji, wciąż mają szansę na bezpłatne badania. Lekarze POZ (rodzinni) praktykujący na terenie powiatu otrzymali, w ramach akcji NEFROTEST, komplety skierowań na badania krwi i moczu. Skorzystać z nich mogą do końca stycznia 2018 roku, osoby powyżej 50 roku życia. Oczywiście osoby młodsze, które nie mogą wykonać badań w ramach akcji, mogą przeprowadzić te dwa proste badania na własny koszt. Nie są one drogie, kosztują kilkanaście złotych i można je wykonać w dowolnym laboratorium. Warto zbadać poziom kreatyniny we krwi i wyliczyć eGFR.

Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca operatorów stacji dializ, oddziałów nefrologicznych i poradni w Polsce) oraz Centrum Dializ Fresenius w Sieradzu. W Sieradzu badania swoim patronatem objęli: Zbigniew Rau – Wojewoda Łódzki, Witold Stępień – Marszałek Województwa Łódzkiego, Mariusz Bądzior– Starosta Sieradzki, Wojciech Rychlik – Starosta Zduńskowolski, Teresa Wesołowska – Starosta Łaski, Ryszard Rytter – Starosta Poddębicki Paweł Osiewała – Prezydent Sieradza oraz Magdalena Banach – Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu. Patronat naukowy nad kampanią w całej Polsce przyjął prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. Natomiast wsparcia dla akcji na terenie Sieradza udzielił prof. dr hab. n. med. Michał Nowicki, Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.

Więcej informacji:
Centrum Dializ Fresenius
ul. Armii Krajowej 4
98-200 Sieradz
tel. 43 826-60-80
Dr Krzysztof Kalita
Dyrektor Centrum Dializ w Sieradzu
Marzena Fink-Stelmasiak
tel.512-556-512
e-mail: marzena@perpetuummedia.pl

Jeszcze nie zagłosowałeś
Projekt i wykonanie:Projektowanie i tworzenie stron www